Amplitunery

Filtry
Cena
  • od
    do

Domowy system audio to nie tylko kolumny głośnikowe czy wzmacniacze. Ważną funkcję spełniają też amplitunery AV (do kina domowego) oraz stereo (do systemów Hi-Fi). Każdy typ urządzeń ma swoje szczególne zalety i przeznaczenie. Przyjrzyjmy im się bliżej, a z łatwością dokonasz wyboru, która kategoria sprawdzi się w Twoim przypadku.

Amplitunery – rodzaje

Amplitunery to urządzenia występujące w dwóch systemach audio.

Amplitunery kina domowego

Amplitunery kina domowego (AV) to wielokanałowe odbiorniki, których zasadniczymi elementami są: tuner radiowy, dekoder dźwięku przestrzennego, procesor DSP oraz wzmacniacze mocy. Urządzenie takie koncentruje pracę innych urządzeń, tworząc z nich jeden system, generujący spójny obraz i dźwięk. Amplitunery są prawdziwym sercem systemu kina domowego. Użytkowanie kilku konsol, odtwarzacza Blu-ray lub telewizyjnego dekodera bez amplitunera było bardzo problematyczne, lub wręcz niemożliwe.

Amplitunery stereo

Amplituner sieciowy stereo jest z kolei centrum dowodzenia domowym zestawem Hi-Fi. Urządzenie to jest niezwykle funkcjonalne, a jego głównym założeniem jest połączenie tunera FM i wzmacniacza. Współczesne modele wychodzą jednak daleko poza te funkcje. Nie dość, że odtwarzają radio internetowe, to jeszcze wyposażono je w wiele złączy, które umożliwiają dowolne konfigurowanie zestawu audio. Istotną zaletą tego rozwiązania jest cena – znacznie niższa niż przy kupowaniu poszczególnych elementów osobno.

Jak wybrać amplituner do kina domowego AV?

Oto lista najważniejszych kwestii:

  • Liczba obsługiwanych kanałów – panuje tu zasada, że im wyższej klasy jest urządzenie, tym więcej kanałów może ono obsłużyć. Absolutną podstawą jest 5.1 kanałowy amplituner. Umożliwia podłączenie dwóch kolumn frontowych, dwóch efektowych, subwoofera oraz głośnika centralnego.
  • Złącza – o funkcjonalności i wygodzie użytkowania urządzenia decydują przede wszystkim złącza, jakie w nim zaimplementowano. Podstawową pozycją jest tu złącze HDMI, służące do jednoczesnego przesyłania sygnału audio i video. Wysoka przepustowość (dzięki której można przesłać nieskompresowany obraz w wysokiej rozdzielczości), pozwala na obsługę 4K.
  • Kalibracja amplitunera – prócz funkcji i parametrów amplitunera oraz doboru głośników, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jest nią akustyka pomieszczenia odsłuchowego. Bezpośrednio wpływa ona na jakość dźwięku, dlatego warto zdecydować się na pomiary i adaptację akustyczną.
  • Moc – w amplitunerze jako urządzeniu wielokanałowym niezwykle istotne jest to, by wszystkie głośniki zostały właściwie wysterowane. Jeśli moc będzie niewystarczająca, nie będzie to możliwe.
  • Przydatne funkcje – producenci stale poszerzają pakiet funkcji umieszczanych w amplitunerach. Jedne z najważniejszych to: funkcje sieciowe (m.in. dostęp do serwisów streamingowych); odtwarzanie z lokalnego dysku sieciowego (przesyłanie sygnału odbywa się przy wykorzystaniu Wi-Fi); możliwość przesyłania dźwięku z urządzenia mobilnego (producenci często wyposażają amplitunery w AirPlay lub Bluetooth); funkcja multiroom oraz wiele innych.
  • Dopasowanie do zestawu kolumn – jako że zestaw kina domowego tworzy amplituner wraz z kolumnami, kluczowe jest dopasowanie tych elementów do siebie. Powinno ono uwzględniać nie tylko moc, ale też impedancję.

Jak wybrać amplituner sieciowy stereo?

Amplituner stereo to odbiornik radiowy i zintegrowany wzmacniacz mocy w jednej obudowie. W przypadku urządzeń sterujących systemem stereo, kwestie dotyczące wyboru konkretnego urządzenia wyglądają podobnie, jak przy amplitunerach kina domowego. Istotne są więc czynniki, takie jak: złącza, liczba kanałów, moc, dodatkowe funkcje oraz skalibrowanie wszystkich urządzeń zewnętrznych w jedną całość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl