Wzmacniacze stereo
W audiofilskim zestawie nie może zabraknąć wzmacniaczy. Takie urządzenie powinno być dobrane do pozostałych elementów tak, by całość maksymalnie wykorzystywała zamontowane wewnątrz komponenty. Przyjrzyjmy się, co oferują wzmacniacze do głośników?
Czym są wzmacniacze stereo?
Wzmacniacze głośnikowe służą do tego, by wzmocnić sygnał biegnący z urządzenia źródłowego, a następnie dostarczyć go do zespołu głośników. To jaki poziom głośności osiągnie dźwięk wydobywający się z głośnika, zależy od:
- mocy zespołu głośników;
- sprawności zespołu głośników (efektywności);
- mocy wzmacniacza.
Budowa wzmacniacza stereo
Wzmacniacze składają się z dwóch podstawowych elementów.
- Przedwzmacniacz (ang. preamplifier) – jego zadaniem jest wstępne wzmocnienie wchodzącego do niego sygnału, wyregulowanie go (uśrednienie sygnałów elektrycznych) i przekazanie dalej do końcówki mocy.
- Końcówka mocy (ang. power amplifier) – to zasadniczy (i końcowy) stopień każdego audiofilskiego zestawu. Musi mieć odpowiednią wydajność prądową, by móc uzyskać właściwą i pożądaną moc całego systemu audio. Końcówki mocy, czy też wzmacniacze mocy dzielą się na: jednokanałowe (mono), dwukanałowe (stereo) oraz wielokanałowe.
Wzmacniacz audio – rodzaje
Ze względu na budowę, wzmacniacze audio dzielimy na:
- Zintegrowane – zawierają w sobie zarówno przedwzmacniacz, jak i końcówkę mocy. Oba elementy zintegrowane są w jednej obudowie.
- Dzielone – oba elementy umieszczone są w różnych obudowach i stanowią odrębne urządzenia.
Ze względu na sposób działania, wyróżniamy trzy główne typy wzmacniaczy.
- Wzmacniacze tranzystorowe – do wzmocnienia sygnału używają tranzystorów. Dysponują największą mocą i są najpopularniejszym rozwiązaniem wśród wzmacniaczy zintegrowanych.
- Wzmacniacze lampowe – w tym przypadku do wzmocnienia sygnału wykorzystywane są lampy elektronowe. Choć dźwięk wydaje się bardzo czysty, to moc sygnałów wyjściowych jest wyraźnie mniejsza.
- Wzmacniacze hybrydowe – łączą w sobie przedwzmacniacz lampowy z tranzystorową końcówką mocy. Dzięki temu uzyskano krystalicznie czystą (lampową) jakość brzmienia z większą mocą (pochodzącą z tranzystorów).
Wzmacniacze głośnikowe – jak wybrać?
Wybierając wzmacniacze stereo, trzeba zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry. Oto one:
- charakterystyka częstotliwości;
- poziom zniekształceń;
- zakres częstotliwości, jakie generuje dany model urządzenia (pasmo przenoszenia);
- moc znamionowa;
- impedancja;
- stosunek sygnału do szumu (w dB);
- współczynnik tłumienia;
- dynamika sygnału (w dB).
Wybierając np. wzmacniacz do gramofonu, wiele osób kieruje się wyglądem przedniego panelu. W rzeczywistości jest on mało istotny. Liczą się komponenty, umieszczone wewnątrz. Jeśli jednak mielibyśmy zajmować się tym, co jest widoczne, o wiele istotniejszą kwestią jest tył urządzenia.
To tam znajdują się wejścia, do których podpinane są pozostałe urządzenia. Kupując wzmacniacz audio, wybieraj modele z dużą liczbą takich wejść. Ważna jest też ich różnorodność. Producenci umieszczają tam m.in. tradycyjne wejścia cyfrowe, ale też porty bluetooth. Dzięki temu wzmacniacz staje się jeszcze bardziej uniwersalny.