Kolumny głośnikowe podłogowe

Miłośnicy czystego dźwięku wiedzą, że głośniki podłogowe to nie tylko dodatek, ale jeden z najważniejszych elementów domowego zestawu audiofilskiego. Ich zakup to często spora inwestycja, która jednak szybko się zwraca i to z nawiązką. Kolumny podłogowe dają mocne i jednolite brzmienie stereo, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Wybierz zestaw, który będzie idealnie współpracował z pozostałymi elementami systemu. Postaw na rozwiązania z najwyższej półki!

Głośniki wolnostojące – rodzaje

Głośniki stojące można podzielić na następujące kategorie:

 • Głośniki podłogowe pasywne - kolumny które, wymagają podłączenia do wzmacniacza stereo lub wielokanałowego.
 • Głośniki podłogowe aktywne - kolumny będące kompletnym systemem stereo dzięki własnemu zasilaniu i wbudowanemu wzmacniaczowi.

Z punktu widzenia miejsca, w którym umieszczono bas refleks, kolumny głośnikowe podłogowe dzielą się na:

 • Kolumny z przednim bas refleksem – uzyskują znacznie mniejszy bas niż odpowiedniki z otworem z tyłu.
 • Kolumny z tylnym bas refleksem – potrafią wygenerować wyższe ciśnienie akustyczne niskich tonów.

Gdzie ustawić kolumny głośnikowe podłogowe?

To, jak ustawiony jest zestaw kolumnowy, wpływa m.in. na: ilość i jakość basu, równowagę tonalną, artykulację, czystość średnicy, obrazowanie oraz na głębokość i szerokość sceny dźwiękowej. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać, wybierając miejsce dla kolumn wolnostojących.

 1. Nieuwzględnienie specyfiki pomieszczenia może popsuć efekt brzmieniowy i sprawić, że potencjał sprzętu nie zostanie wykorzystany.
 2. Kolumny stereo podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny być ustawione bezpośrednio na podłożu.
 3. W przypadku modelu z bas refleksem z tyłu kolumny powinny być odsunięte przynajmniej o pół metra od ściany.
 4. W przypadku modelu z bas refleksem z przodu kolumna może stać bliżej ściany (np. 10 cm), ale nie bezpośrednio przy niej.
 5. Dla osiągnięcia pożądanego efektu stereofonicznego głośniki powinny byś rozstawione dość szeroko.
 6. Obie kolumny muszą być skierowane do słuchacza i znajdować się w identycznej odległości od niego.

Kolumny stereo podłogowe – na co zwrócić uwagę?

W doborze głośników kilka kwestii odgrywa znaczącą rolę. Oto one:

 • Akustyka pomieszczenia – do uszu słuchacza dociera dźwięk odbity od ścian. Wszystkie elementy znajdujące się w pomieszczeniu wpływają na jakość uzyskanego efektu. W mocno zagospodarowanych wnętrzach sprawdzą się głośniki grające ofensywnym dźwiękiem z mocnymi wysokimi tonami (większość z nich zostanie pochłonięta przez otoczenie). W minimalistycznych aranżacjach wybierajmy kolumny stojące generujące łagodne wysokie tony (które zostaną obite i spotęgowane).
 • Metraż pomieszczenia – największym błędem jest próba nagłośnienia zbyt dużego wnętrza małymi kolumnami. W takiej sytuacji następstwem jest efekt braku basu. Rozwiązaniem może być wstawienie dodatkowego subwoofera, który jednak podniesie koszt całego systemu.
 • Wydajność prądowa wzmacniacza lub amplitunera – to właśnie ona w połączeniu z charakterem brzmienia samych kolumn wpłynie najbardziej na efekt końcowy.
 • Brzmienie wzmacniacza lub amplitunera – jest to sposób, w jaki dane urządzenie prezentuje niskie, średnie i wysokie tony. Wzmacniacz i kolumny należy dobierać na zasadzie przeciwieństw. Jeśli więc we wzmacniaczu mocniej zaznaczono wysokie tony, warto wybrać kolumny, w których postawiono na niższą tonację.
 • Duża elastyczność rozstawiania kolumn w pomieszczeniu – modele jednych producentów lepiej grają, stojąc bliżej ściany, inne wręcz przeciwnie. Dobrze, jeśli Twoje pomieszczenie odsłuchowe daje możliwość eksperymentów.
 • Gatunki słuchanej muzyki – ostateczne brzmienie dźwięku będzie zależało od tego, jaka muzyka będzie odtwarzana. Zestaw powinien uwzględniać preferowane gatunki oraz główne instrumenty muzyczne, jakie w nich dominują.
 • Bas refleks – należy unikać przebasowienia brzmienia. To zjawisko, którego nie da się w pełni kontrolować.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl